(Illustrasjonsfoto: SmartDok)

– Glad næringsministeren bruker hørselsvern når storentreprenørene snakker om konkurranse

NESO-sjef Ruben Jensen er glad næringsminister Iselin Nybø benytter solid hørselvern når Entreprenørforeningen Bygg og Anlegg (EBA) taler imot å dele opp store, offentlige prosjekter.

– EBA taler utenlandske entreprenører og noen få nasjonale giganter sin sak, uten å tenke på underskogen av små og mellomstore aktører som bygger landet med hjerte for lokalsamfunnene de er en del av, sier Jensen.

Offentlige anskaffelser for alle

NESO-sjefen tyr til sjeldent sterke ordelag når han skal kommentere prosessen rundt veilederen som skal sikre bedre, mer effektive og mindre konfliktfylte anskaffelser i regi av det offentlige.

Næringsministeren la nylig fram «kjøreregler for bedre offentlige anskaffelser». Ei arbeidsgruppe, bestående av blant andre EBA (Entreprenørforeningen Bygg og Anlegg), har lagt fram fire omforente punkter. Et siste, femte punkt er tatt med i kjørereglene fra Næringsdepartementet til tross for at arbeidsgruppen delte seg. Det vil si: EBA brøt med de andre representantene.

– Heldigvis lar ikke ministeren dette utspillet stå i veien for en offentlig anskaffelsesprosess som ivaretar de mange små og mellomstore entreprenørene. De aktørene med høye postnumre, et brennende hjerte og en viktig rolle i lokalsamfunnene. De aktørene som betaler skatt til kommunen, og som er viktige næringsaktører, men for små til å kunne levere tilbud på store offentlige anskaffelser hvis disse ikke deles opp i passe porsjoner, sier Ruben Jensen.

NESO er bransjeorganisasjon for 133 entreprenørbedrifter i Trøndelag, Nordland og Troms og Finnmark. NESO-bedriftene omsetter for til sammen vel 13 milliarder kroner, og sysselsetter 5.300 ansatte.

Ruben Jensen, adm.dir. i NESO. (Foto: NESO)

NESO-sjefen lar seg ikke imponere over holdningene til bransjekollega EBA, som ikke vil stille seg bak «anskaffelsespunktet» om å «skape (…) sunn konkurranse på kort og lang sikt».

I veilederen fra næringsministeren er anbefalingen fra flertallet i arbeidsgruppen tatt med:

«Det er spesielt viktig å vurdere å dele opp store anskaffelser i delkontrakter, selv om det kan oppleves som mer krevende, og ha en begrunnelse dersom det ikke deles opp.»

– Dette gjør det mulig for de mange små og mellomstore entreprenørene å levere tilbud til det offentlige. Hvis EBA får det som de vil, er det duket for utenlandske aktører, og noen få store norske selskaper, mens flertallet av de norske bedriftene settes på sidelinja. Da kan de i beste fall komme inn som underleverandører. Vi ønsker en modell hvor bedrifter fra ulike bygder og regioner rundt om i Norge kan få bidra med sin kompetanse og være med og konkurrere om å bygge landet, slår Ruben Jensen fast.

Handler om ulike ståsteder

Han er verken overrasket eller sjokkert over EBAs holdning.

– Det handler nok mest om ulike ståsteder og virkelighetsoppfatninger. NESOs formål er å sette små og mellomstore lokaleide aktører i stand til å kjempe og konkurrere mot de store aktørene som EBA taler på vegne av. En håndfull av våre medlemmer har omsetningstall på høyde med snittomsetningen til EBA-medlemmene. Våre medlemmer har i snitt 99 millioner i omsetning. EBA-medlemmenes snittomsetning er på 420 millioner – fire ganger større. Da sier det seg selv at vi taler ulikt språk, sier Jensen og legger til.

– På vegne av våre medlemsbedrifter, deres 5.300 ansatte og de mange kommunene som kan forvalte skatteinntektene våre medlemmer genererer, er jeg takknemlig for at næringsministeren tilsynelatende har benyttet hørselsvern når EBA har snakket. Det er selvsagt helt uakseptabelt at en liten gruppe storentreprenører skal ha en eksklusiv rett til å delta i konkurransen på disse prosjektene som utgjør 100-talls milliarder. Nå legges det heldigvis opp til et system hvor flere kan bidra, ikke bare de store, til økt konkurranse om oppdragene.

– En ekstra tilbyder kan utgjøre en stor forskjell, både for den enkelte anskaffelse og for samfunnet. Det er bra for næringslivet og for det offentlige. Vinn-vinn, avslutter Ruben Jensen, adm.dir. i NESO – med postadresse Svolvær.

 

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *