Hopperstad stavkirke i Sogn er en av foreningens mange eiendommer. (Foto: Fortidsminneforeningen)

Artikkelen ble publisert for over 1 år siden. Tekniske egenskaper, priser og andre fakta kan ha endret seg siden publisering.

Tidenes kulturminnebudsjett?

Budsjettet: Fortidsminneforeningen jubler over at det er øremerket hele fem milllioner til foreningens museumsvirksomhet neste år.

– Dette er en gledens dag for alle foreningens medlemmer og for alle andre som forstår hvor viktig kulturminnene er for oss og landet vårt, sier Fortidsminneforeningen.

Les også: 1236 prosjekter søker om støtte

Anerkjennelse

– Etter flere år med hardt arbeid av Fortidsminneforeningen har myndighetene endelig forstått at vi med våre mange verdifulle eiendommer er et museum, og at vi bør få fast støtte som et museum, skriver foreningen på sine nettsider.

I forslaget til statsbudsjettet for 2017, som de fire samarbeidspartiene ble enig om denne helgen, er det øremerket hele fem milllioner til Fortidsminneforeningens museumsvirksomhet, det vil si forvaltningen, driften og all forskning og formidling som er knyttet til foreningens 39 eiendommer.

 

Tidenes kulturminnebudsjett

I fjor fikk foreningen to millioner kroner i ny støtte, og nå får vi hele fem millioner. Men det stopper ikke her. Generalsekretær Ola H. Fjeldheim i Fortidsminneforeningen har gått gjennom de øvrige postene som gjelder kulturminner. Han nøler ikke med å si at hvis ikke dette er tidenes kulturminnebudsjett, så er det ikke langt unna.

Her er en kort liste over de foreslåtte bevilgningene:

17,5 milloner til kulturminnefondet

25 millioner til fredede hus i privat eie

5 millioner til drift av fartøyvernsentrene

3 millioner til verdiskapning

2 millioner til murbyen i Oslo

5 millioner til Fortidsminneforeningen Museum

«Kombimidler»:

2 millioner til Verdensarv kulturlandskap

12,5 millioner til utvalgte kulturlandskap landbrukeet

 

 

 

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *