Styreleder Kjell Olaf Nevland fra Kristiansand Byggmesterforening undertegner avtalen om medlemskap i Byggmesterforbundet med styreleder Thor Steinar Sandvik. (Foto: Byggmesteren)

Kristiansand Byggmesterforening inngår samarbeidsavtale med Byggmesterforbundet

– Vi står sterkere sammen i urolige tider, sier styrelederne Kjell Olaf Nevland og Thor Steinar Sandvik om den historiske avtalen som samler byggmestere fra hele landet i et forbund igjen.

– Dette er en stor dag for byggmesterne i Kristiansand og for Byggmesterforbundet. I over ti år har vi arbeidet for å få til et nytt samarbeid med de dyktige byggmesterne på Sørlandet, sier styreleder Thor Steinar Sandvik.

Vil tilby medlemmene et større fagmiljø

– Avtalen er gode nyheter for våre medlemmer og jeg tror at Byggmesterforbundet vil få flere medlemmer fra Agder via dagens avtale. Når medlemmene ser hva de får, sier byggmester og formann Kjell Olaf Nevland.

Han leder 114 medlemsbedrifter i Kristiansand Byggmesterforening. Fremover vil hvert medlem i Kristiansand selv få bestemme når og om de vil slutte seg til Byggmesterforbundet.

– Vi kan ikke pålegge våre medlemmer individuelt medlemskap. Blant våre medlemmer er det små og store byggmestere. Grunnen til at mange driver firma for seg selv, er jo at de er individualister og har egne meninger – da må vi legge til rette for at de nå kan bli kjent med Byggmesterforbundet og selv avgjøre om de vil melde inn sin bedrift.

Styret i Kristiansand Byggmesterforening: Fra venstre byggmester Olav Berg, daglig leder Roald Tønnesen i opplæringskontoret, byggmester Jon Kleveland, byggmester Steffen Sørheim, styreleder Kjell Olaf Nevland og byggmester Oddleif Henriksen. (Foto: Byggmesteren)

En viss avgift per medlem betales av Kristiansand Byggmesterforening slik at medlemmene nå kan benytte seg av en del av Byggmesterforbundets tjenester som juridisk bistand. Ifølge styreleder Nevland trenger foreningen i Kristiansand et større fagmiljø med et større tilbud for medlemmene.

– Byggmesterne i Kristiansand er en stor forening med positiv drift og fremoverlente medlemmer som vil mye. Men under pandemien merket jeg som formann at vi som forening hadde litt lite å spille på. Vi trenger et større fagmiljø og flere tjenester som medlemmene våre kan benytte seg av i gode og dårlige tider, sier byggmester Kjell Olaf Nevland.

Hele landets Byggmesterforbund

– Vi har savnet Kristiansand og Agder. Forbundet har stoppet i Egersund, men nå passer kartet, sier styreleder Thor Steinar Sandvik.

Medlemskapet til Kristiansand Byggmesterforening er en milepæl for Byggmesterforbundet.

– Men det er ikke noen sovepute. Sørlendingene er dyktige og har mange gode fagfolk. De er flinke til å rekruttere ungdom til faget og lære dem opp skikkelig. De kan forvente at Byggmesterforbundet nå vil jobbe hardt for å få tillit og nye medlemmer i Kristiansand og Agder, sier Sandvik.

Styreleder Thor Steinar Sandvik i Byggmesterforbundet og styreleder Kjell Olaf Nevland fra Kristiansand Byggmesterforening. (Foto: Byggmesteren)

Sandvik påpeker at det er krig i Europa, energikrise og et boligmarked som preges av stigende kostnader og lånerenter.

– Det neste året kan bli tøft og da er det bra å stå sammen. I en egen forening uten NHO kan landets byggmestere bli hørt og få gjennomslag for sine kampsaker, sier Byggmesterforbundets styreleder.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *