Både styreformann i NRF Kai Inge Rasmussen og Trond Simonsen Forskningssjef ved SINTEF ser nå frem til at personsertifisering av radontjenester blir iverksatt. (Foto: Norsk Radonforening)

Starter sertifisering for de som leverer radontjenester

SINTEF og Norsk Radonforening inngår samarbeid om personsertifisering av radontjenester. Nye sertifiseringskurs innenfor eksisterende og nye bygg starter opp i høst.

Ordningen iverksettes for å heve fagkompetansen innenfor radonfaget og synliggjøre for markedet hvilke kvalifikasjoner tilbydere av denne type tjenester innehar, skriver foreningen i en pressemelding.

Les også: Populært fagkurs i radon

Sertifiseringsordningen er på plass

Samarbeidsavtalen mellom SINTEF og NRF (Norsk Radonforening) ble nylig underskrevet etter at de to aktørene i lengere tid har arbeidet med retningslinjer, kompetansekrav, kursmateriell og organisering av kurs og eksamen for ordningen.

– Det har vært en god prosess og et godt samarbeid med SINTEF hele veien, forteller styreformann Kai Inge Rasmussen i NRF.

– For oss og våre medlemmer er dette et viktig skritt i arbeidet med å heve og dokumentere nødvendig fagkompetanse innenfor radonbransjen. Nå er endelig ordningen på plass og sertifiseringskurs vil bli avholdt allerede i november i år, uttaler Rasmussen.

Tilbyr sertifiseringskurs

For å delta på disse kreves det først et fagkurs som gir basiskunnskap. Det er allerede avholdt to slike dagskurs og et tredje vil arrangeres hos SINTEF i Oslo i oktober i forkant av sertifiseringskursene.

– Vi har opplevd svært stor interesse for ordningen både blant våre medlemmer og andre, og regner med at sertifiseringskursene fort vil bli fulltegnet når de i løpet av kort tid blir lagt ut for påmelding, avslutter NRF formannen entusiastisk.

Les mer på https://www.sintef.no/arrangementer-og-kurs/ eller www.radonforeningen.no

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *