Kuben feirer sitt 10 års jubileum med kulturopplevelser, hilsener fra Utdanningsministeren og byrådet. (Foto: Byggmesteren)

Kuben feirer 10 år med gatefest

Kuben yrkesarena har styrket rekrutteringen til tømrerfaget og høyere yrkesfaglige utdannelser. I går feiret Oslos viktigste yrkesskole sitt 10 års jubileum med gatefest der nåværende og tidligere elever lagde stor stemning.

Utdanningsminister Tonje Brenna og rektor Kjell Ove Hauge åpnet festen med å hylle Kubens betydning for elevene.

Les også: Lærer mer om tømrerfaget og arbeidsmoral

Viktig skole for elever og yrkesfagene

– Vi arbeider parallelt med utdanning og danning. Her inngår betydningen av kultur i skolehverdagen. Våre elever får et bredt spekter av erfaringer i løpet av skolegangen – vi utdanner hele mennesket, sier rektor Kjell Ove Hauge.

– Dagens første tips for å trives på Kuben og gatefesten i dag er at vi må være til stede og punktlige! Hjertelig velkommen til Kubens tiårsdag, sier Hauge og kunnskapsminister Tonje Brenna. (Foto: Byggmesteren)

Kuben videregående skole er en av hovedstadens mest omtalte og søkte skoler. Skolen kan vise til en rekke priser for sin innsats for utdanning, entreprenørskap og demokratisering. Benjaminprisen fra 2018 for helhetlig arbeid for et inkluderende fellesskap fritt for mobbing, rasisme og utenforskap henger høyt, men også prisen for Norges beste entreprenørskapsskole i 2022.

Tidligere eleve ved Kuben vgs, artisten Adama Janlo, fremførte låta «Resilient» på Kubens gatefest. Sangen er en hyllest til støtten hun fikk som elev på skolen i krevende ungdomstid. (Foto: Byggmesteren)

– Det er skrikende behov for yrkesfaglig kompetanse og Kuben er den sentrale leverandøren av fagarbeidere og høyere yrkesfaglig kompetanse. Kubens unike samarbeid med arbeids- og næringsliv gjør våre elever og studenter svært attraktive, sier rektor Kjell Ove Hauge.

Byggmesterforbundet: – Kuben knytter skole og næringsliv sammen

Fagskolen Oslo holder også til på Kuben og har rundt 800 studenter. I 2019 vant fagskolen Utdanningskvalitetsprisen for høyere yrkesfaglig utdanning og snart vil Fagskolen Oslo etablere seg som partner i Construction City på Ulven og bli en del av Norges fremste næringsklynge for bygg, anlegg og eiendomsbransjen.

Byggmesterforbundet Region Øst mener at Kuben er blitt flaggskipet innen fag- og yrkesopplæring i Oslo.

– I dag gratulerer vi Kuben med jubileumet! Å samle videregående skole, Lærlingsenteret, Fagskole og Kurs- og kompetansesenter på et sted, har gjort Kuben til et utstillingsvindu for den yrkesfaglige utdanningsveien og knyttet skole og næringslivet tett sammen. Opplæringskontorene tilknyttet Lærlingsenteret ser frem til mange flere år som samboere og ønsker et ende tettere samarbeid med samboerne våre, sier daglig leder Harald Hansen i Byggmesterforbundet Region Øst.

Verkstedet til tømrerlinja på Kuben. (Arkivfoto: Byggmesteren)

Flere og mer motiverte elever til tømrerfaget

– Ved oppstart overtok Kuben vgs byggfagelevene fra Sogn. Ti år senere har vi en helt annen elevgruppe på byggfag, forteller avdelingsleder Einar Bruu til Byggmesteren.

– Inntakssnittet er mye høyere enn før (fra 2,5 til nesten 4, red) og elevene er mer motiverte. Nå får vi inn søkere fra hele byen – også fra vest i Oslo, som nesten ikke søkte seg til byggfag før Kuben, sier Bruu som er fornøyd med dagens søkertall.

– Vi er akkurat passe fulle og slik vil vi ha det. Noen ganger har vi diskutert behovet for en ekstra VG2-klasse, men nå med byggestopp og konjunktursvingninger, er det ikke tiden for å øke elevtallet, fastslår avdelingslederen.

– Kuben har bidratt til å gjøre yrkesfagene mer attraktive i hovedstaden, sier avdelingsleder for BA og TIP på Kuben vgs, Einar Bruu. (Arkivfoto: Byggmesteren)

Studieveien BYSK (Byggfag Yrkes- og Studiekompetanse) innen tømrer og mur er også blitt populær på Kuben.

– BYSK har tolv plasser for tømrere og to for murere. Her tar elevene yrkesfag og studiespesialiserende på fire år, forklarer Bruu og legger til at en del av bransjen fortsatt er skeptiske til BYSK siden elevene ofte går videre til høyskoler og entreprenører enn ut i produksjon.

– Men jeg tror at mangfoldet som vi får med BYSK også er bra for Kuben og alle byggfagelevene, legger Bruu til.

BYSK-elevene fra Kuben er blitt populære hos de store entreprenørene.

– Det viktigste er å få flere inn i byggfagene og da trenger vi alle nivåer!

Arbeidsmiljøet for faglærerne på Kuben er godt. Veldig få er syke eller slutter.

– Vi lærerne stortrives og er en tett gjeng der alle har omfattende bransjeerfaring og det er nok en viktig suksessfaktor: Vi kjenner byggebransjen i Oslo, sier Bruu.

Byggfagene på Kuben er opptatt av nær kontakt med opplæringskontorene samt lære- og praksisbedriftene.

– Vi har mange arrangementer i løpet av året og vil alltid i kontakt med flere. På Kuben skal vi ikke drive for oss sjøl – vi skal samarbeide med hele bransjen sånn at vi får detaljkunnskap om bedriftene og kan matche dem med rett elev. Det er også en viktig grunn til at vi lykkes på tiende året, sier avdelingsleder Einar Bruu på Kuben videregående skole.


Kuben feirer 10 år med yrkesfaglig utdanning – og inviterer til gatefest. (Foto: Byggmesteren)

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *